Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Snehové reťaze

Ako vybrať sňehové reťaze?

Pri výbere snehových reťazí je dôležité ujasniť si, v akom teréne sa budú snehové reťaze používať. Hľadám kvalitné snehové reťaze s rýchloupínacím systémom alebo obyčajné? Dôležité kritéria pri výbere snehových reťazí sú: výrobca, cena, systém uchytenia, typ vozidla, veľkosť kolies.
 
Chcete rýchle riešenie? Tu vám ponúkame snehové reťaze podľa rozličných kritérií:
 

Aké snehové reťaze potrebujete?

Najvhodnejší a zároveň najistejší spôsob ako zistiť rozmery pneumatík vozidla je priamo odčítanie rozmeru pneumatiky na vozidle. Na pneumatike nájdete dve čísla zapísané v tvare xxx/xx Rxx (napríklad 205/55 R16). 
 
V prvom rade si treba povedať na aký účel a v akých podmienkach ich budeme používať. Ak máte snehové reťaze v kufri iba pre prípad, že by Vás prekvapil sneh alebo kvôli zákonom nejakej krajiny, cez ktorú prechádzate, stačia lacnejšie snehové reťaze. 
V súčasnosti sa snehové reťaze nevyrábajú iba podľa veľkosti kolies, ale hlavne podľa typu vozidla a použitia reťazí v teréne. Snehové reťaze sú vyrábané zo špeciálnej legovanej ocele, ktorá je odolná voči oderu. Podľa veľkosti kolies sú tieto snehové reťaze dostupné v prevedeniach s rozličnou hrúbkou reťazí. 
 
 

Prečo sú snehové reťaze potrebné?

Snehové reťaze síce nepatria do povinnej výbavy, ale investícia do nich sa určite vyplatí. Túto pomôcku totiž oceníte v kritických chvíľach. Každý vodič by mal mať vo vozidle pripravené snehové reťaze, najmä keď vyráža do hôr, kde sa situácia neupravenej vozovky dá oveľa viac predpokladať. 
 
Snehové reťaze nám pomáhajú nielen na kopec vyjsť, ale predovšetkým z kopca zísť. V prípade, že má kopec strmé klesanie a vozovka je zľadovatená je na bežných pneumatikách problém zastaviť 2000 kilogramové vozidlo, ktoré sa šmýka zotrvačnosťou. Pri extrémnych podmienkach odporúčame reťaze nasadiť preventívne pred rizikovým úsekom, aby ste sa vyhli nepríjemným okolnostiam. 
 
 

Ako je to s montážou?

Najmodernejšie značkové snehové reťaze od prestížnych výrobcov sú s prepracovaným systémom, ktorý vodičovi uľahčuje upínanie reťaze a zabezpečuje vyvážené jazdné vlastnosti. Dajte si záležať, aby ste kúpili reťaze so správnou veľkosťou, ktorú určíte podľa profilového čísla vašej pneumatiky.
 
Nasádzanie snehových reťazí na koleso odporúčame vyskúšať na nečisto, napr. doma v garáži. Reťaze upínajte vždy na hnanú nápravu a platí, že je vždy lepšie uchytiť reťaz ešte skôr, ako sa auto začne nekontrolovateľne šmýkať. 
Po namontovaní prejdite len niekoľko desiatok metrov, zastavte a skontrolujte pevnosť dopnutia. Ak je všetko v poriadku, v jazde môžete pokračovať, avšak nie rýchlosťou väčšou ako 50km/h. Pri vyššej rýchlostí hrozí uvoľnenie reťaze, čo môže spôsobiť poškodenie karosérie. 
 
 
 
Nákupného poradcu dodal: sglcars.sk
 
Porovnať snehové reťaze